REGULAMIN PRZYSTANI
Wolsztyńskiego Klubu Żeglarskiego
§ 1
Postanowienia ogólne
- Przystań jachtowa Wolsztyńskiego Klubu Żeglarskiego jest położona w Niałku Wielkim 60G nad jeziorem Berzyńskim.
- Władzę na przystani sprawuje Zarząd Klubu, a w jego imieniu Bosman, który odpowiada za porządek na przystani.
- Na terenie przystani obowiązuje przestrzeganie zasad niniejszego regulaminu oraz ogólnie przyjętych zasad etyki i etykiety żeglarskiej.
§ 2
Przystań, teren przystani, wyposażenie techniczne
- Przystań jest obiektem sportowo-rekreacyjnym spełniającym funkcje:
a) bazy lokalowo – technicznej Klubu,
b) portu jachtowego,
c) bazy szkoleniowo- sportowej,
d) ośrodka życia klubowego i kulturalnego - Obszar przystani obejmuje ogrodzony teren oraz wszystkie budynki, urządzenia, pomosty i nabrzeża wraz z akwenem wodnym.
- Akwen wodny przystani obejmuje obszar wody pomiędzy pomostami klubowymi oraz zewnętrzny pas wody oznaczony bojami manewrowymi.
- Akwen szkoleniowy określają każdorazowo trenerzy prowadzący szkolenie.
§ 3
Przepisy porządkowe przystani
- Teren przystani jest terenem zamkniętym.
- Prawo przebywania na przystani mają członkowie Klubu, którzy spełniają warunki statutu Klubu i Uchwał Zarządu Klubu.
- W czasie nieobecności członków klubu na terenie przystani, zarówno budynki jak i teren pozostają zamknięte. Obowiązek zamykania budynków i terenu spoczywa na wszystkich członkach Klubu. Przystań jest monitorowana całodobowo.
- Wszystkie osoby przebywające na przystani zobowiązane są do podporządkowania się doraźnym zaleceniom lub poleceniom Bosmana lub dyżurującego członka Klubu.
- Bosman urzęduje w bosmanacie i posiada identyfikator.
- Na przystani jest wyznaczony teren sekcji regatowych klubu. Na terenie tym stoi duży hangar, w którym jest przechowywany sprzęt sekcji regatowych. Na tym terenie jest prowadzone szkolenie dzieci i młodzieży. Obowiązuje tam kategoryczny zakaz spożywania alkoholu, palenia papierosów i stosowania niedozwolonych używek. Teren ten jest otwarty wyłącznie dla członków Klubu. Na teren ten mają prawo wjeżdżać samochody trenerów pracujących w sekcjach. W czasie regat, zgrupowań i obozów dopuszczalne jest tam rozbijanie namiotów, wjazd przyczep kempingowych i kamperów.
- Sprzęt prywatny może być przechowywany na terenie przystani w miejscu wyznaczonym przez Bosmana. Za przechowywanie sprzętu pobierana jest opłata.
- Warsztat przyległy do bosmanatu przeznaczony jest wyłącznie na potrzeby klubu.
- Główny pomost manewrowy mogą użytkować wyłącznie członkowie klubu i ich goście. Przy tym pomoście w wyznaczonych miejscach cumują łodzie klubowe i członków Klubu, po opłaceniu postojowego.
- Nie wolno wchodzić i przebywać na jachtach i sprzęcie pływającym bez wiedzy i zgody właściciela, jeżeli nie jest to podyktowane względami bezpieczeństwa żeglugi lub koniecznością zabezpieczenia sprzętu przed uszkodzeniem.
- Turyści, klienci wypożyczalni, grupy zorganizowane i osoby zainteresowane sportem żeglarskim, mogą przebywać na przystani na terenie dla nich wyznaczonym.
- Dzieci do lat 12 mogą przebywać na terenie przystani wyłącznie pod opieką osób dorosłych.
- Korzystanie z energii elektrycznej na pomostach dozwolone jest tylko przy wykorzystaniu przyłączy z zabezpieczeniem przeciwporażeniowym.
- Blokowanie slipów i przejazdów łodziami i przyczepami jest niedozwolone, za wyjątkiem sytuacji awaryjnych.
- Biwakowanie na terenie przystani, bez zgody Bosmana, jest zabronione.
- Rozpalanie ogniska jest dozwolone tylko w wyznaczonym miejscu po uprzednim zgłoszeniu u Bosmana.
- Kąpiel na terenie przystani jest zabroniona.
- Zabronione jest zaśmiecanie i zanieczyszczanie terenu przystani oraz wód jeziora.
- Biwakowanie i rozpalanie ognisk na terenie przystani bez zgody Bosmana jest zabronione.
- Zwierzęta mogą przebywać na przystani wyłącznie pod opieką właścicieli i na krótkiej smyczy. Na właścicielach spoczywa obowiązek usuwania nieczystości wynikających z pobytu psa na przystani.
- Wjazd samochodów na teren przystani za wyjątkiem widocznego załadunku/rozładunku jest zabronione.
- Wędkowanie z pomostów i łodzi na terenie przystani jest zabronione.
- Łodzie wędkarskie mogą cumować do pomostów i nabrzeży przystani mogą jedynie w wyznaczonych miejscach po opłaceniu postojowego za dany rok.
- Na terenie przystani i terenie przyległym do przystani obowiązują znaki i przepisy o ruchu drogowym.
- Członkowie klubu oraz osoby korzystające z usług klubu niszczące lub uszkadzające sprzęt, stanowiący własność klubu ponoszą odpowiedzialność materialną oraz statutową za wyrządzone szkody.
- Slipowanie jednostek, wwożenie i wywożenie z terenu przystani transportem kołowym, wymaga uzgodnienia z Bosmanem.
- Użytkowanie sprzętu pływającego, urządzeń, budynków przystani i pomostów, niezgodnie z ich przeznaczeniem jest zabronione.
- Klub nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione na przystani przez członków klubu jak i osoby obce.
- Członkowie Klubu, którzy spełniają wymagania określone w §3 pkt. 2 mają prawo do użytkowania świetlicy, po uprzednim uzgodnieniu.
- Prawo użytkowania świetlicy mają osoby obce po uzgodnieniu wolnego terminu i dokonaniu opłaty.
- Żeglarze, którzy wyrządzili szkody na terenie przystani zobowiązani są zgłosić to Bosmanowi i niezwłocznie dokonać naprawy.
§ 4
Przepisy dotyczące żeglugi
- Prawo użytkowania wyznaczonego klubowego sprzętu pływającego mają członkowie klubu.
- Samodzielne prowadzenie jachtu i innego sprzętu klubowego regulują ustawy i rozporządzenia państwowe.
- Prowadzący jacht i inny sprzęt pływający przed rozpoczęciem rejsu jest obowiązany odnotować w książce pływań (portowej): nazwę i numer jachtu, sprzętu pływającego, nazwisko prowadzącego, liczbę członków załogi, datę i godzinę rozpoczęcia rejsu, przypuszczalny termin powrotu oraz po zakończeniu rejsu odnotować datę i godzinę powrotu, jak i uwagi o zdarzeniach lub wypadkach w trakcie rejsu, jeśli takie miały miejsce. Obowiązek ten dotyczy użytkowników sprzętu klubowego. Zalecany jest także dla armatorów prywatnych.
- Prowadzący jacht jest odpowiedzialny za:
a) zapewnienie na jachcie środków ratunkowych,
b) zapewnienie niezbędnego dla bezpiecznej żeglugi stanu technicznego jachtu,
c) porządek i dyscyplinę na jachcie,
d) skutki wynikłe z nieprzestrzegania prawa drogi,
e) szkody wyrządzone w czasie żeglugi innym użytkownikom. - Prowadzący jacht ponosi pełną odpowiedzialność karną i cywilną za życie i zdrowie załogi prowadzonego przez siebie jachtu, również wtedy, gdy oddaje ster w ręce członka załogi,
- Żeglarze poniżej 16 roku życia mogą pływać jedynie pod nadzorem żeglarza posiadającego kwalifikacje potwierdzone właściwym patentem.
- Zabrania się korzystania z łodzi motorowych za wyjątkiem prowadzenia szkolenia, akcji ratunkowych, zabezpieczenia bezpieczeństwa podczas organizowanych imprez i zajęć. Odchodzenie i dochodzenie do pomostu jachtami z silnikami pomocniczymi-manewrowymi jest dozwolone zgodnie z Uchwałą Rady Powiatu Wolsztyńskiego.
- Zabrania się wytwarzania fal w basenach portowych.
- Cumować do pomostów i nabrzeży przystani mogą jedynie jachty członków Klubu spełniających wymagania określone w § 3 pkt. 2 po opłaceniu postojowego za dany rok.
- Zabrania się pozostawiania w wodzie luźnych cum, przymocowanych do pomostu lub boi.
- Przechowywać w hangarach sprzęt mogą jedynie członkowie Klubu spełniający wymagania określone w § 3 pkt. 2 po opłaceniu postojowego za dany rok po wcześniejszym uzgodnieniu z bosmanem pod warunkiem, że jest wolne miejsce.
- Prawo użytkowania klubowego sprzętu pływającego mają także osoby obce, na zasadach określonych w regulaminie wypożyczalni sprzętu pływającego.
§ 5
Bezpieczeństwo i ochrona środowiska
Pożar
- Pierwsza osoba, która zauważy pożar winna niezwłocznie przystąpić do gaszenia przy pomocy dostępnych środków oraz powiadomić jednostkę straży pożarnej i Komandora Klubu lub członków Zarządu.
- Na przystani znajdują się odpowiednie środki gaśnicze, za których stan, ilość i rozmieszczenie odpowiada Zarząd Klubu.
- Na przystani w miejscu ogólnie widocznym są umieszczone numery telefonów alarmowych oraz telefon do Komandora Klubu i Członków Zarządu.
- W budynkach klubowych obowiązuje zakaz palenia tytoniu oraz używania otwartego ognia. Prace spawalnicze i inne wymagające używania otwartego ognia muszą być wykonywane z poszanowaniem zasad zawartych w instrukcji przeciw pożarowej.
Zagrożenie życia ludzkiego na wodzie
- Każda osoba w razie zauważenia bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego na wodzie zobowiązana jest niezwłocznie zorganizować akcję ratowniczą przy pomocy wszelkich dostępnych środków i w razie potrzeby wezwać Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarną, Policję.
- Środkami do ratowania życia ludzkiego na wodzie są w szczególności:
a) koła ratunkowe,
b) tyczki lub bosaki,
c) łodzie wiosłowe lub motorowe. - Koła są rozmieszczone na pomostach.
- Apteczka znajduje się w bosmanacie.
Ochrona środowiska
- Na przystani obowiązuje zakaz:
a) wysypywania i wylewania środków chemicznych, olejów silnikowych i innych substancji szkodliwych mogących zanieczyścić wodę lub glebę,
b) spalania silnie dymiących substancji,
c) mycia samochodów. - Odpady należy wrzucać do odpowiednich pojemników znajdujących się na przystani.
- Każdy z członków klubu jest zobowiązany uniemożliwić prowadzenie jakichkolwiek czynności prowadzących do zanieczyszczenia środowiska naturalnego i może nakazać natychmiastowe usunięcie szkód powstałych z tego tytułu.
- Niszczenie roślinności w obrębie przystani jest zabroniona.
§ 6
Postanowienia końcowe
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem obowiązują powszechne przepisy.
- W uzasadnionych przypadkach Zarząd Klubu może odstąpić od postanowień niniejszego Regulaminu z wyjątkiem punktów § 4 pkt. od 1 do 5 oraz §5 w całości.
- § 4 pkt. 5 nie dotyczy statków motorowych.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcia uchwały przez Zarząd Wolsztyńskiego Klubu Żeglarskiego …………..